مهندسین مشاور هندسه پارس

گروه نفت و گاز و پتروشیمی


 

گروه پروژه‌های نفت و گاز و صنایع پتروشیمی از مهمترین‌ترین گروه‌های مهندسین مشاور هندسه پارس بوده و در زمینه مدیریت و انجام مطالعات فنی و توجیه اقتصادی مقدماتی و بهینه‌سازی، طرح توسعه و طراحی تفصیلی تاسیسات نفت و گاز زیر را بر عهده دارد. این تاسیسات شامل موارد زیر میشوند:

(1) طراحی مقدماتی، پایه و تفصیلی و همچنین نظارت کارگاهی، مهندسی خرید و تامین کالای واحد‌های تصفیه و تولید فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی

(2) تاسیسات گازی و تولید میعانات

(3) تاسیسات جانبی و سازه‌های پالایشگاهی

(4) طراحی سیویل واحدهای پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی

(5) تلمبه‌خانه‌ها

(6) ایستگاه‌های کمپرسور

(7) انبارها و مخازن ذخیره مواد نفتی

(8) مطالعات امکانسنجی توسعه مخازن

(9) خطوط لوله انتقال نفت و گاز

(10) تاسیسات کاهش فشار گاز

(11) سیستم های اعلام و اطفاء حریق

(12) ترمینالهای صادرات و واردات مواد نفتی

(13) تاسیسات اسکله‌های نفتی

(14) مهندسی کارگاهی و نظارت عالیه بر فعالیت‌های فوق

(15) مهندسی خرید و تامین کالا

گروه نفت و گاز و پتروشیمی

این گروه با بهره‌گیری از بخش‌های تخصصی خود شامل :

     § فرآیند

    § مکانیک تجهیزات ثابت و دوار

    § پایپینگ

    § کنترل و ابزار دقیق

    § برق و مخابرات

    § سیویل

    § ایمنی و آتش‌نشانی

 و همچنین سایر بخش‌های تخصصی زیرمجموعة گروه‌های دیگر، به ارائه خدمات مهندسی در پروژه‌های مختلف نفت و گاز و پتروشیمی مشغول می‌باشد.

امکانات کامپیوتری و نرم‌افزارها در گروه نفت و گاز و صنایع پتروشیمی

• نرم افزار TANK

    نرم افزار TANK محصول کمپانی COADE ، تاسیس 1984 ، که شرکتی متخصص در تولید نرم افزارهای ، مهندسی است، می باشد . TANK یک برنامه نرم افزار شبیه سازی جامع با کاربرد آسان است که برای طراحی، آنالیز و ارزیابی مخازن نگهداری صنعت نفت مطابق با آخرین استانداردهای API بکار می رود. این نرم افزار برای صاحبان، اپراتورها و شرکتهای مهندسی، طراحی های جامع و سریعی را از ساختار مخازن جدید و ارزیابی مخازن موجود فراهم می سازد. TANK طراحی و آنالیزی با استفاده از VARIABLE POINT و روشهای ONE-FOOT و APPENDIX A THICKNESS ارایه داده و شامل تمامی تجهیزات برای آنالیز و طراحی دقیق و سریع از SUPPORTED CONE ROOFS، تعیین کمترین ضخامت BOTTOM PLATE و SHELL SETTLEMENT ، سنجش نیازمندیهای مرتعش شامل طراحی لنگرگاه می شود این نرم افزار پایداری باد، الزامات WIND GIRDER، فشار داخلی و ارتفاعهای قابل قبول سیال، طراحی های لنگرگاه بر مبنای باد، فشار و شرایط ارضی را ارزیابی میکند. TANK شامل گستره زیادی از مواد و تیرآهن ساختمانی بعلاوه منحنی های عددی برای آنالیز ارتعاش است.

 • نرم افزار E-TANK

 نرم افزار ETANK محاسبات طراحی مخازن ذخیره فلزی یا آلومینیومی جوشکاری شده که بالاتر از سطح زمین قرار دارند را بر اساس استانداردهای API 650, 620, 630, 2000 ,UL 142, ANSI B96.1 انجام می دهد

گروه نفت و گاز و پتروشیمی

 • نرم افزار PDMS

نرم افزار PDMS محصول شرکت AVEVA ، در زمره کارآمدترین و با قابلیترین نرم افزارهای مدلسازی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می¬گیرد. همانطور که از نام واژه ترکیبی این نرم افزار پیداست، این برنامه قابلیت طراحی، مدلسازی و مدیریت یک سایت را تا بالاترین حد آن داراست.توانایی بالای این نرم افزار در مدل کردن تجهیزات سبب انتخاب آن به عنوان نرم افزار اول دنیا در این صنعت گردیده و کاربر بدون نیاز به نرم افزار دیگر، قادر به طراحی و مدلسازی یک PLANT می‌باشد از آنجا که این نرم افزار در قسمت مربوط به DATABASE بسیار قوی و با دقت طراحی شده است چنانچه یک پروژه در ابتدا با ساختار مناسب و توسط فرد آشنا به این نرم افزار ایجاد گردد، تا انتهای پروژه کوچکترین دغدغه ای بابت از دست رفتن اطلاعات یا خرابی آنها وجود ندارد.از جمله نکات مثبت این نرم افزار می توان به همخوانی ، ارسال و دریافت فایلها جهت هماهنگی با نرم افزارهای متداول و رایج علم مهندسی است. چنانکه قابلیت همخوانی فایلهای مدلسازی شده در MICROSTATION را داراست و با زبان VISUAL BASIC می¬توان برای این نرم افزار برنامه¬نویسی کرد، قابلیت خروجی انواع گزارشها با فرمت EXCEL , WORD را دارد و همچنین می توان نقشه¬های خروجی را با فرمت PLT , DXF , DWG به اتوکد منتقل کرد.

 • نرم افزار CAESAR II

نرم افزار CAESAR II قادر به تحلیل تنش سیستم های لوله کشی می باشد و نتایج را می تواند با توجه به استانداردی که کاربر انتخاب می نماید بسنجد. محیط مدلسازی این نرم افزار از نسخه 4.5 به بعد از تغییرات قابل ملاحظه ای بر خوردار گردیده است. که کاربر را قادر به مدلسازی سریع و آسان سیستم PIPING می نماید. کاربر در مدلسازی اولیه خود قادر به مدلسازی لوله بامواد مختلف در سایز های مختلف می باشد نرم افزار از یک منبع کامل تکیه گاه بر خوردار می باشد که کاربر را قادر می سازد تکیه گاه مورد نظر خود را انتخاب و سیستم لوله کشی را مقید سازد. از قابلیت دیگر این محیط این است که قادر تا 9 دما و فشار متفاوت برای سیستم تعریف نماید و نتایج تحلیل را برای هر 9 مورد به صورت مجزا بررسی نماید.

• نرم افزار AUTOCAD

این نرم افزار یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین ابزار طراحی کامپیوتری 2 بعدی و 3 بعدی در دنیا می باشد. استفاده از AUTOCAD و امکانات منعطف آن می توانیم دنیای اطراف خود را طراحی کرده و بی شک بهترین ابزار طراحی بنای 2 بعدی و 3 بعدی در دنیا می باشد . با استفاده از ابزار به روز شده آن برای طراحی موضوعی، سند سازی مدل و ثبت واقعیت، می توانیم خلاقیت خود را در زمینه طراحی افزایش دهیم. ساخت طرح ها توسط این نسخه از نرم افزار بسیار سریعتر و خلاقانه تر از پیش صورت خواهد پذیرفت. همچنین می توانیم با استفاده از فرمت فایل DWG ، طرح های خود را به راحتی با دیگر متخصصان به اشتراک بگذاریم. سندسازی پروژه ها، توسعه طرح ها و ساخت ساختمان های بهتر توسط این نرم افزار امکان پذیر است.

• نرم افزار INTOOLS

نرم افزار INTOOLS را می توان قوی ترین نرم افزار در زمینه ی طراحی و مدیریت سیستم های کنترل و ابزار دقیق به شمار آورد. استفاده از این نرم افزار این امکان را به مهندسان و طراحان ابزار دقیق می دهد تا با مدیریت بهتر اطلاعات یک سیستم کنترلی، از وقوع اتفاقاتی همچون قطعی های بی موقع جلوگیری کنند. این نرم افزار تمامی داده های سیستم را در قالب یک پیکره ی واحد طبقه بندی می کند و با این روش تمامی اجزای سیستم در تمام مدت قابل پیگیری وضعیت می باشند. از جمله قابلیت های کلیدی این نرم افزار می توان به این موارد اشاره کرد : تهیه ی نقشه ها به صورت اتوماتیک بر مبنای داده های ورودی. این قابلیت نیاز به توانایی نقشه کشی را بر طرف می کند و زمان فعالیت های مهندسی را نیز کاهش می دهد. اطمینان دهی از پیوستگی عملیات و رفع زمان بررسی های مجدد. تنها با استفاده از یک برگه اطلاعات از پیش آماده شده، پانل مدیریت از پیش آماده، مدیریت سیستم کابل و کتابخانه ایی از سیستم های از پیش طراحی شده. امکان ورود و خروج فایل به سایر ابزار و امکانات مدرن. در نسخه ی 2007 این نرم افزار امکان طراحی سیستم های بر پایه FIELDBUS نیز مقدور شده که این امر در میان سایر نرم افزار های مشابه بی نظیر است. امکان مدیریت طرح به صورت همزمان با واقعیت به طوری که در مواقع تعمیر و نگهداری اجزا، وضعیت این سیستم ها در نرم افزار ذکر شده و در پایان یک پروژه تمامی اطلاعات به صورت یکجا در دسترس قرار خواهد گرفت.

• نرم افزار PIPE NET

این نرم افزار قادر به انجام محاسبات در سه حالت فازی را دارد، بیشتر جهت محاسبات هیدرولیکی، انتخاب نوع و اندازه و جنس لوله در شبکه سازی پمپ ها و اتصالات کاربر دارد.