برگزاری دوره آموزشی پایانه‌های نفتی در بنادر


برگزاری دوره آموزشی پایانه‌های نفتی در بنادر

مهندس شهرام رستمی، قائم مقام گروه نفت و گاز مهندسین مشاور هندسه پارس از برگزاری یک دوره آموزشی دو روزه با عنوان پایانه‌های نفتی در بنادر در تاریخ های 28 و 29 اردیبهشت در بندر شهید کلانتری چابهار خبر دادند.

این دوره به درخواست اداره آموزش مدیریت بنادر و دریانوردی چابهار برگزار شد. مهندس رستمی سرفصل‌های زیر را در این دوره تدریس نمودند:

• کاربرد ترمینالهای نفتی در بنادر - ترمینال مخازن - خدمات بانکرینگ - ترانزیت محصولات - سوآپ محصولات نفتی

• آشنایی با مشتقات نفتی و اصطلاحات مهم

• اجزاء یک پایانه نفتی

  1) انواع مخازن ذخیره مواد نفتی

     - تجهیزات اصلی یک مخزن ذخیره

     - استانداردهای ساخت و نصب و بازرسی مخازن ذخیره

   2) خطوط انتقال فرآورده

     - تجهیزات اصلی خطوط انتقال

     - استانداردهای ساخت و نصب خطوط انتقال

   3)اسکله‌های نفتی

     - تجهیزات اصلی اسکله‌های نفتی

     - استانداردهای ساخت و نصب اسکله‌ها

   4) ساختمانها و تأسیسات جانبی

• ایمنی در ساخت ترمینالهای نفتی

اضافه می‌شود که مهندس رستمی از سال 1388 در مهندسین مشاور هندسه پارس مشغول بوده‌اند و به صورت پیوسته در طراحی، اجرا و نظارت بر احداث پایانه‌های نفتی در بنادر همکاری کرده‌اند. هندسه پارس افتخار دارد که تاکنون عهده‌دار ارائه خدمات مهندسی در ترمینالهای نفتی ذیل در بنادر بوده است:

   - طراحی پایه و تفصیلی و مهندسی خرید بخش خشکی بندر صادراتی مواد نفتی ماهشهر که فاز اول آن در حال بهره‌برداری است.

   - مشاور مادر و طراح بخش نفتی مجتمع بندری شهید رجایی(بندر خلیج فارس) و مهندسی و نظارت بر اجراء تأسیسات زیربنایی در بخش نفتی که در حال اجرا است.

   - نظارت عالیه و کارگاهی بر اجراء طرح توسعه پایانه نفتی شرکت بناگسترکرانه واقع در مجتمع بندری شهید رجایی که در حال بهره‌برداری است.

   - بازرسی فنی، نظارت عالیه و کارگاهی بر احداث پایانه نفتی شرکت کیوان انرژی خلیج فارس واقع در بندر امام خمینی(ره) که در حال بهره‌برداری است.

   - بازرسی فنی، نظارت عالیه و کارگاهی بر احداث پایانه نفتی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (بنیاد بارانداز) واقع در بندر امام خمینی(ره) که در حال بهره‌برداری است.

   - طراحی، بازرسی فنی و نظارت بر احداث پایانه نفتی شرکت پاسارگاد نور آسیا واقع در بندر امام خمینی(ره) که در حال اجرا است.

   - طراحی پایه و تفصیلی و مهندسی خرید پروژه احداث پایانه نفتی شرکت جهاد دریا واقع در بندر امام خمینی(ره) که در حال اجرا است.

   - طراحی پایه و تفصیلی پروژه احداث پایانه نفتی شرکت توسعه نفت هرمزان واقع در مجتمع بندری شهید رجایی که در حال اجرا است.

   - طراحی پایه و تفصیلی پروژه احداث پایانه نفتی شرکت احسان شیمی استهبان واقع در مجتمع بندری شهید رجایی که در حال اجرا است.


برگزاری دوره آموزشی پایانه‌های نفتی در بنادر

در خصوص علت برگزاری دوره "پایانه‌های نفتی" در چابهار یادآوری می‌شود که بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم کشور در بخش شمالی دریای عمان واقع شده است.

این بندر تنها بندر اقیانوسی جمهوری اسلامی ایران است که خارج از منطقه پرتنش خلیج فارس قرار دارد و به آب های آزاد جهان از طریق اقیانوس هند نزدیکترین فاصله را داراست. لذا باید چابهار را دروازه ترانزیت شرق ایران دانست. چابهار بعنوان بخشی از کریدور بین‌المللی شمال – جنوب در ترانزیت کالا و فرآورده‌های نفتی از دریای شمال در اروپای شمالی به اقیانوس هند و خلیج فارس می‌تواند نقش مهمی را در آینده ترانزیت و انتقال کالا و فرآورده ایفا نماید.