مطالعات ارزیابی زیست محیطی پروژه آب شیرین کن فولاد کاوه در منطقه ویژه اقتصادی صنعتی و معدنی خلیج فارس


مجتمع فولاد کاوه جنوب کیش (SKSCO.) در منطقه ویژه اقتصادی صنعتی و معدنی خلیج فارس در 25 کیلومتری شهر بندرعباس استان هرمزگان و در مسیر جاده بندرعباس- شهید رجایی در حال احداث است. این منطقه به یکی از قطب‌های تولید فولاد و صنایع فلزی کشور و خاورمیانه تبدیل خواهد شد. با توجه به محدودیت شدید دسترسی به منابع آب شیرین در منطقه، احداث آب شیرین کن برای توسعه صنایع اجتناب ناپذیر خواهد بود.
پروژه آب شیرین کن فولاد کاوه در منطقه ویژه اقتصادی صنعتی و معدنی خلیج فارس

آب شیرین کن مجتمع فولاد کاوه با ظرفیت تولید نهایی حدود 55.000 مترمکعب در روز در حال احداث است. محل فعلی مورد نظر برای آبگیری و تخلیه آب، تحت تأثیر آب شیرین‌کن‌های مجاور نیز می‌باشد. با توجه به تجربیات قبلی این مهندسین مشاور در پروژه‌های چالش برانگیز مشابه، حضور در این پروژه با جدیت دنبال گردید.
مهندسین مشاور هندسه پارس در مناقصه انتخاب مشاور زیست محیطی، در پاییز سال 1394 ، شرکت کرده و موفق به انعقاد قرارداد با شرکت فولاد کاوه جنوب کیش شد. هم‌اکنون کارشناسان دیسیپلین محیط زیست این شرکت با همکاری دیسیپلین‌های عمرانی و صنعتی در حال تهیه گزارش ارزیابی زیست محیطی هستند.
پروژه آب شیرین کن فولاد کاوه در منطقه ویژه اقتصادی صنعتی و معدنی خلیج فارس

مهندسین مشاور هندسه پارس علاوه بر انجام کامل مهندسی پروژه‌های مختلف آب شیرین‌کن و آبگیری از دریا، موفق شده است که ارزیابی زیست محیطی پروژه‌های ذیل را انجام دهد:
1- برداشت آب آبگیر مبین 2 (عسلویه)
2- برداشت آب پالایشگاه نفت ستاره (بندر عباس)
3- آب شیرین‌کن شایا (بندر عباس)
4- آب شیرین‌کن آب آسیا (بندر عباس)
5- آب شیرین‌کن جزیره کیش
6- آب شیرین‌کن پارک آبی کیش